Polichlorek winylu to znany ze sklepów szczególnie budowlanych skrót PCV. Jest on bardzo znany w wielu branżach, ale budownictwo wykorzystuje go szczególnie szeroko.

Budowa i właściwości

Powstawanie polichlorku winylu jak sama nazwa wskazuje następuje w warunkach podniesionego ciśnienia i temperatury jako substrat wykorzystując chlorek winylu. PCV w temperaturze pokojowej jest twarde i mało sprężyste. Jest odporny na działanie rozpuszczalników co pozwala na zastosowanie jako budulec rur odpływowych.

Zastosowanie

Dzięki dużym właściwościom izolacyjnych jest on stosowany jako materiał elektroizolacyjny. Stosuje się jako obudowy do wielu produktów elektrycznych. Starsi użytkownicy również pamiętają ten materiał z płyt winylowych powszechnie stosowanych w latach 70 i 80. Dodatkowo z tego materiału wykonuje się elementy armatury i elementy drzwi, framug i wielu innych budowlanych spraw. Ramy okien w wielu domach także wykonane są z tego materiału. Ponadto impregnacja tkanin i papieru a także tak zwane laminowanie również mają swój udział z wykorzystaniem PCV. W filtrowaniu wody i do uszczelniania pomp i silników również wykorzystuje się pochodną PCV a mianowicie igelit. Nie ma właściwie żadnego miejsca na świecie, w którym to w promieniu maksymalnie 20 metrów nie znajdziemy czegoś wykonanego z polichlorku winylu. Występuje on pod nazwami takimi jak wspomniany igelit, polwinit, winidur. Ma to za zadanie ukryć pochodzenie z PCV, które to niektórym kojarzy się właśnie z popularnymi rurami kanalizacyjnymi.