Polimery biorą się z łączenia identycznych cząsteczek różnych związków chemicznych w większe cząsteczki. Z etylenu powstaje polietylen i ma to odniesienie do wielu innych reakcji.

Tworzywa sztuczne

Wspomniany polietylen to właśnie jeden z głównych rodzajów tworzyw sztucznych w naszej kulturze. Wielokrotnie można się spotkać ze skrótem PET na butelkach, opakowaniach i częściach samochodowych. Ponadto też innego rodzaju polimery są podstawą tworzenia innych tworzyw sztucznych powszechnie wykorzystywanych w przemyśle oponiarskim i nie tylko. Każdy rodzaj gumy, kauczuku i wielu innych niezbędnych w tych czasach tworzyw to właściwie polimery sztuczne powstające odpowiedniego obrobienia polimerów naturalnie występujących w naszym ekosystemie.

Polimery a bezpieczeństwo

Szczególnie w ruchu drogowym wykorzystanie syntetycznych polimerów jest czymś znanym od wielu lat. Skąd to się bierze? Przede wszystkim z ogromnej ilości wspomnianych wcześniej związków w wykonywaniu zderzaków, pianek wypełniających zderzaki samochodowe i chociażby do tworzenia powłok poduszek powietrznych. Dzięki dostosowaniu techniki obróbki do potrzeb można dobrać odpowiednią sprężystość, giętkość i kilka innych czynników niezbędnych do ich działania. Każdego roku dopracowuje się techniki produkcji tak, byśmy wszyscy mogli czuć się bezpiecznie i bezproblemowo przeżywać nie tylko niegroźne stłuczki, ale również i poważniejsze wypadki w ruchu drogowym. Jest to najlepsze dla nas z wynalazków techniki.