Obecność różnego rodzaju polimerów w naszym życiu jest nieunikniona. Wszakże z tego typu związków chemicznych złożony jest cały świat. Przetwarzanie chemiczne i mechaniczne polimerów daje szanse w wielu gałęziach przemysłu na jak najlepsze wykorzystanie ich potencjału.

Przemysł oponiarski jako główna branża

Każdy rodzaj tworzywa sztucznego opiera się na polimerach naturalnie występujących w naszym ekosystemie. Wskutek starannie dobranych procesów mechanicznych i chemicznych uzyskuje się różne rodzaje gumy i kauczuku. Opony to mieszanka różnego rodzaju tworzyw sztucznych i tylko od producenta opony a także jego indywidualnych uwarunkowań wynikających ze stosunku ceny do jakości wynika indywidualne wykorzystanie określonych polimerów.

Skomplikowanie procesów chemicznych a konkretne modele opon

Im bardziej skomplikowany proces chemiczny pozyskania polimerów, tym droższe jest uzyskanie danego tworzywa. Dlatego też niezwykle ważnym staje się zrównoważenie ceny do jakości i dobranie najlepszych procesów chemicznych pod kątem opłacalności produkcji. Stąd też nieco gorsze zachowanie opon mniej prestiżowych producentów mające swoje odzwierciedlenie w ich ponadprzeciętnie korzystnej cenie.

Laboratoria

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę jest utrzymywanie drogich laboratoriów, które to na bieżąco pozwalają kontrolować procesy produkcyjne i dają wykorzystywać coraz nowsze rodzaje polimerów. To również znacznie podnosi cenę produkcji danej opony i daje korzyści wynikające z zastosowania takich mieszanek gumy, których to nie stosują tańsi producenci.