Polimery to bardzo popularne związki chemiczne. Występują one w ponad ponad 3/4 skorupy ziemskiej, więc ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Są to związki wielocząsteczkowe połączone liniowo lub w postaci sieci przestrzennej. Możliwe jest również sztuczne uzyskiwanie polimerów.

Praktyczne zastosowanie polimerów w żywności

Naturalne polimery to na przykład białka globularne, które naturalnie występują w jajkach kur. Inny rodzaj białek, a mianowicie keratyna również będąca polimerem, po odpowiedniej obróbce staje się żelatyną. Żelatyna jest sprzedawana zarówno jako osobny produkt do samodzielnego wykorzystania w przygotowywaniu różnego rodzaju dań jak i stosowana w takich produktach jak galaretki i galarety.

Dietetyka a polimery

Odpowiednio przetworzony inny naturalny polimer a mianowicie celuloza, po odpowiednim przetworzeniu staje się karboksymetylocelulozą. Jako środek bez wartości odżywczych jest on idealną podstawą dla dań dietetycznych. Nie zawiera wszakże kalorii i pozwala opracowywać dania, które to mają objętość ale nie mają zbędnych kalorii i o wiele łatwiej jest zbilansować wartości odżywcze.

Nie tylko produkty dietetyczne

Obróbka naturalnych polimerów staje się również podstawą do tworzenia produktów dla między innymi sportowców. Izolowanie białek jest na przykład podstawą tworzenia odżywek dla osób aktywnych fizycznie. Każdy aktywny fizycznie człowiek korzysta z przetworzonych polimerów nawet o tym nie wiedząc. Warto jest o tym pamiętać, kiedy to kolejny raz zdecydujemy się się na zakupy w sklepach dla sportowców.