Polimeryzacja to zarówno naturalnie występujący na świecie proces, ale również i przemysłowo wykorzystywany proces.

Właściwości

Polistyren jest pozyskiwany w procesie polimeryzacji styrenu w temperaturze około ośmiuset stopni. W temperaturze pokojowej jest on twardy i kruchy. Z ciekawostek warto dodać, że jest to materiał bez zapachu, smaku i fizjologicznie obojętny.

Zastosowanie

Polistyren stosuje się w precyzyjnej aparaturze pomiarowej. Bardzo niski jest poziom nasiąkania wodą, więc idealnie nadaje się do pracy nawet w warunkach wysokiej wilgotności. Oprócz tego ma bardzo dobre właściwości dielektryczne, niezmienne w warunkach szerokiego zakresu częstotliwości prądu. W przeciwieństwie do stopów stali jest on też bardzo odporny na działanie cieczy powodujących korozję, co dodatkowo podnosi jego atuty w kwestiach wykorzystania do pomiarów bardziej żrących płynów. Nie jest on jednak niewrażliwy na słońce, będzie on żółkł i stawał się znacznie bardziej kruchy. Obok polietylenu jest on najczęściej stosowanym tworzywem sztucznym. Wynika to z łatwości formowania go i poddawania obróbce mechanicznej. Wielu z nas zna go po prostu jako popularny styropian.

Wykorzystanie w praktyce

Oprócz aparatury pomiarowej służy on właśnie do ocieplania domów. Ze styropianu wykonuje się również opakowania zachowujące temperaturę do transportu żywności na wynos. Wykonane między innymi z niego są rury kwasoodporne, o czym była mowa już wyżej ze względu na wysoką odporność na substancje żrące. Każdy z nas stosuje polistyren, ale nie każdy o tym wie.